Z wizytą w Portugalii

Od 14 do 20 stycznia 2018 r. Klaudia Szczerbata i Julia Jaros, uczennice klasy VIa brały udział w mobilności zagranicznej w Portugalii. Szkoła AG Moure Ribeira Neiva przygotowała film na podsumowanie spotkania uczniów z Polski, Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Włoch, Macedonii, Turcji, Rumunii.

Co robiliśmy w Portugalii?

Wszystkie działania uczniów i nauczycieli przeprowadzone podczas LTTA w Portugalii zostały spisane w dokumencie nazywanym "Minuta". 

Download
FIRST LTTA MINUTES.pdf
Adobe Acrobat Document 643.9 KB

            Od 14 do 20 stycznia 2018 r. w ramach mobilności zagranicznej w portugalskich szkołach w  Moure  oraz w Ribeira Neiva spotkało się 34 uczniów z  Polski, Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Włoch, Macedonii, Turcji i Rumunii. Przedstawicielstwo naszej szkoły składało się z dwóch uczennic klasy VIa: Klaudii Szczerbatej i Julii Jaros oraz dyrektor Anny Dzienisz i nauczycielki języka angielskiego: Marii Uryś.

            Pobyt w Portugalii był pełen wrażeń i ciekawych aktywności. Nasza wizyta rozpoczęła się w poniedziałek, kiedy to, po oficjalnym powitaniu i zwiedzeniu szkoły, przyszła pora na prezentację przez każdą ze szkół swojej dotychczasowej pracy w ramach projektu. Po południu odwiedziliśmy urząd miasta w Villa Verde, a także House of Knowledge, gdzie widzieliśmy wiele fascynujących eksponatów, takich jak roboty wykonane z materiałów recyclingowych.

            We wtorek braliśmy udział w warsztatach dotyczących umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Po południu odwiedziliśmy ośrodek, w którym trenowane jest kajakarstwo - Clube Nautico de Prado, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w treningu.

            W środę braliśmy udział w zajęciach dotyczących języka ciała. Odbywały się one w grupach językowych, dzięki czemu mogliśmy lepiej poznać resztę uczestników zajęć i przy okazji poćwiczyć konwersacje w języku angielskim. Ponadto, uczniowie mogli również udać się do biblioteki szkolnej i wykonać plakaty związane z Dniem Tolerancji. Wyjątkowo sprzyjająca pogoda zachęciła nas również do ćwiczeń integracyjnych na boisku szkolnym. Najciekawsze były zadania, których celem było pokazanie nam jak możemy radzić sobie ze stresem i przyjemnie spędzać czas. Braliśmy udział w warsztatach ogrodniczych, podczas których sadziliśmy kolendrę i kapustę galicyjską. Dostaliśmy nawet nasiona, które z pewnością zasadzimy. Tego dnia mieliśmy również zajęcia plastyczne, podczas których składaliśmy origami, czy uczyliśmy się wykonywać obrazki.

W czwartek odwiedziliśmy Casa do Povo de Ribeira do Neiva – centrum opiekujące się zarówno starszymi ludźmi jak i dziećmi. Tego dnia byliśmy również w szkole Ribeira Neiva, gdzie graliśmy w grę sprawdzającą wiedzę o Europie oraz przygotowywaliśmy prezentacje dotyczącą naszego spotkania. Po południu udaliśmy się do Porto, gdzie pływaliśmy łodzią po rzece Duero i podziwialiśmy piękno tego miasta. W piątek każda grupa przedstawiała swoją prezentację podsumowując swoje doświadczenia w Portugalii, a po południu zwiedzaliśmy Bragę.

             Czas spędzony w Portugalii był z pewnością ciekawym i pełnym wrażeń doświadczeniem. Z pewnością jednak najcenniejsze dla nas są zawiązane znajomości, szczególnie z Portugalczykami, którzy gościli nas w swoich domach. Mamy nadzieje, że przerodzą się one w długie i wspaniałe przyjaźnie.

Nasza relacja z LTTA w Portugalii

Konkurs wiedzy o Portugalii

Download
Konkurs wiedzy o Portugalii.pdf
Adobe Acrobat Document 387.4 KB